Виробників упаковки хочуть заставити утилізовувати свою продукцію

  В Україні громадські активісти, експерти, журналісти створили робочу групу щодо реформи системи переробки відходів. Метою цієї групи є доопрацювання і громадське обговорення Проекту Закону України «Про упаковку і відходи упаковки». Ним виробників зобов'яжуть утилізувати свою упаковку. Така система працює в 27 країнах ЄС, а також в США і Канаді.

  Ми традиційно не звертаємо увагу, куди дівається сміття. Вантажівка з помаранчевим кузовом вивозить його в далеке кудись – і все. Ми зрідка помічаємо короткі новини про проблеми переповнених сміттєзвалищ, але вони нас нітрохи не зворушують. «Сміттєва прірва» видається такою ж далекою, як пластикова пляма розміром з Австралію посеред Тихого океану.

  Між тим, кожен українець щорічно викидає понад 300 кг різноманітного сміття, а вся країна – понад 11 млн тонн. При цьому в Україні діє тільки один сміттєспалювальний завод, потужностей якого недостатньо навіть для обслуговування столиці, в якій він знаходиться. І держава поволі рухається до сміттєвого колапсу...

  Для місцевого самоврядування проблема побутових відходів є постійним головним болем. Бо на місцях бачать, що законні сміттєзвалища, більшість з яких створено ще за радянських часів, не відповідають сучасним нормам, а незаконні – поступово перетворюються на зони екологічного лиха.

  Коли уряд затвердив Національну стратегію управління відходами, а Верховна Рада зробила кілька доповнень до законодавства, здавалось би, питання утилізації сміття, нарешті, зрушили з мертвої точки. Однак чимало норм, закладених в законах, не діють, а терміни, встановлені Стратегією, не дотримуються.

  Так ось, Міністерством розвитку громад та територій України розроблено новий законопроект «Про упаковку та відходи упаковки», який наразі широко обговорюється в суспільсьтві.

  Майже всі відходи, що утворюються в Україні, потрапляють на сміттєзвалища. Одне з нагальних питань – залучити виробників тари і упаковки до акумулювання коштів для утилізації своєї продукції після її споживання

  Велику частку таких відходів становить тара від харчових напоїв, переважно з поліэтилентерефталату (ПЕТ-пляшки) та інших полімерів. Експерти відзначають, що на ринок України щороку надходить біля 13 млрд. таропаковань з пластику, металу, скла та картону для напоїв. Більшість цієї тари потрапляє на сміттєзвалища у складі побутових відходів.

  Відходи тари можуть залишатися в ґрунті багато років як інородні тіла, забруднюючи його. Значна частина використаної тари з водно-міграційними потоками попадає в річки, захаращує береги, забруднює воду великих і малих річок.

  Спалювання відходів пластика призводить до утворення токсичних газів, які навіть в малих концентраціях негативно впливають на стан здоров'я людей, особливо дітей і хворих на алергічні і легеневі недуги. До такого результату призводить відсутність будь-яких стимулів для відповідального ставлення до екології з боку споживачів та виробників чи імпортерів.

   

  © 2020 Таврійська міська рада
  Адреса: 74900, Україна, Херсонська обл.,
  м.Таврійськ , вул. І.Франка, 29
  Робочий телефон: (05549) 7-33-81
  Факс: (05549) 7-42-14
  E-mail: tavrivikonkom@i.ua