Зростуть штрафи за неправильне поводження зі сміттям

  Кабінет Міністрів України готуює 9 нових законопроектів про сміття і відходи

  Днями уряд України запропонував в десятки разів збільшити штрафи за порушення правил поводження зі сміттям.

  Наприклад, недопалок, викинутий з вікна під'їзду, за новим порядком обійдеться порушникові в 2250 грн.

  Дістанеться і бізнесу, якому у разі прийняття законопроекту №10411 «Про управління відходами» доведеться освоювати нові технології утилізації та переробки відходів.

  Більш того, в Україні хочуть створити свого роду «міністерство сміття» – новий центральний орган виконавчої влади, який буде розробляти конкретні вимоги для виробників, систему відповідальності для них, а також довгострокові плани управління відходами.

  За останні два десятки років, протягом яких питання сміття відкладали в довгу шухляду, регулювання цієї сфери давно застаріло. Управління відходами в Україні регулюється 52 нормативно-правовими актами, з них 5 регуляторних документів міжнародні експерти розцінюють, як незаконні, а ще 8 – неактуальними. На практиці це призвело до того, що в країні неконтрольовано зростає кількість і завантаженість звалищ.

  За даними BRDO – незалежного експертно-аналітичного центру, який фінансується Європейським Союзом, в Україні офіційно діє 5470 сміттєвих полігонів. Вони займають по всій країні, за винятком окупованих територій, площу близько 90 квадратних кілометрів, причому 1646 полігонів станом на 2018 рік не відповідають нормам екологічної безпеки, а ще 305 переповнені. При цьому нелегальні сміттєзвалища займають по всій Україні ще близько 25 квадратних кілометрів.

  Зараз в Україні, за даними BRDO, працюють:

  40 заводів з переробки вторинних полімерів.

  20 – по переробці ПЕТ-тари (тобто пластикових пляшок, банок і т.д.).

  15 заводів з переробки металу, скла та паперу.

  Однак, навіть вони не завантажені на повну потужність. Адже, за оцінками аналітиків, понад 85% потенційного вторсировини в Україні відправляються на звалища.

  Законопроект, розроблений Мінекології та внесений в Раду урядом, ставить за мету докорінно змінити ситуацію. Так, щоб відходи перестали бути тягарем для комунальних бюджетів, а в галузі з'явився приватний бізнес. Для цього пропонується ввести «пятиступінчату ієрархію», яку використовують в ЄС:

  1) Безвідходне споживання або мінімізацію відходів. Наприклад, шляхом імплементації (виконання державою Україна міжнародних правових норм) в нашій країні «системи розширеної відповідальності виробника», що передбачає зобов'язання останнього з прийому від кінцевих споживачів відходів, розробки таких товарів і їх компонентів, які дозволять мінімізувати негативний вплив на екологію.

  2) Переробка, яка дозволить використовувати матеріал ще раз.

  3) Вторинна переробка, яке в нових законопроектах називають «рециклинг».

  4) Відновлення - саме так назвали автори процес обробки відходів для утилізації.

  5) Спалення, поховання та інші способи видалення сміття.

  Які види відходів регулюватимуть

  В Міністерстві екології та природних ресурсів України пояснюють, що законопроект «Про управління відходами» – це рамковий документ. За словами міністра Остапа Семерака, в відомстві розробляються ще 9 секторальних законопроектів. Норми всіх цих документів гармонізують законодавство України з різними вимогами Директив Європарламенту:

  – про батарейки та акумулятори (Директива ЄС 2006/66)

  – про електроніку або електричне обладнання (Директива ЄС 2012/19)

  – про упаковку і відходи упаковки (Директива ЄС 94/62)

  – про побутові відходи

  – про поховання відходів

  – про спалювання відходів

  – про відпрацьовані нафтопродукти

  – про зняті з експлуатації транспортні засоби

  – про управління відходами промисловості.

   

  За матеріалами видання «Україна комунальна»

   

  © 2019 Таврійська міська рада
  Адреса: 74900, Україна, Херсонська обл.,
  м.Таврійськ , вул. І.Франка, 29
  Робочий телефон: (05549) 7-33-81
  Факс: (05549) 7-42-14
  E-mail: tavrivikonkom@i.ua