Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське»» Інституту рису Національної академії аграрних наук України знаходиться в с. Плодове міста Таврійськ. Своїми унікальними колекціями, єдиними в Україні, а деякі єдині навіть у Європі, воно приваблює вчених, як нашої, так і зарубіжних країн, а також викладачів, студентів та аматорів.

  В 1995 році в господарстві, яке було найпівнічнішим дослідним господарством Нікітського ботанічного саду (м. Ялта), була закладена колекція нових та малопоширених плодових культур, а також колекції декоративних дерев та кущів, ароматичних і лікарських рослин. Курирують колекції чотири кандидата  біологічних наук. З кожним роком колекції поповнюються, а посадковий матеріал поступає з різних ботанічних садів України, Європи, Америки та Азії.

  На сьогоднішній день в господарстві налічується 130 таксонів (видів та сортів) ароматичних та лікарських рослин, 300 таксонів декоративних дерев та кущів, 240 таксонів нових та малопоширених плодових культур.

  Колекції в господарстві розміщені на п’яти ділянках. Біля центрального входу в адміністративний корпус знаходиться колекція декоративних дерев та кущів. Тут надзвичайно гарно в будь-яку пору року, прикрашають колекцію вічнозелені рослини – кипариси, західна та східна туї, кедри, ефедра, ялівець. У відвідувачів перехоплює подих, коли вони бачать зарості бамбука, квітучі дерева магнолій, альбіції та павловнії. Багато туристів раніше їхали в Крим, щоб подивитись як цвіте гліцинія, а коли бачать цю красиву ліану, то дивуються: невже вона у нас може рости? Рослина надзвичайно декоративна своїми голубими суцвіттями-китицями. А коли наступає золота осінь, то зачаровує всіх відвідувачів своїми ліловими квітками ще одна теплолюбна красивоквітуча рослина – лагерстремія або ще її називають «сирень индийская».

  Потрапивши на колекцію ароматичних рослин, отримуєш приємне задоволення. Адже запах від ефірних олій, що виділяють рослини, урівноважує нервову систему, допомагає зняти стрес, розслабитись та здолати розумову перевтому. Колекція ароматичних рослин у господарстві налічує більше 40 видів. Серед них є такі відомі, як лаванда вузьколиста, м’ята перцева, чебрець звичайний, васильки звичайні, майоран садовий та менш відомі: лофант анісовий, гісоп лікарський, монарда трубчаста, каламінта мґятолиста, василькі лимонні, полин лимонний та інші. Ароматичні та лікарські рослини відіграють не останню роль в озелененні Херсонської області, оскільки вони швидко ростуть і розвиваються. Рослини прикрасять будь-яку клумбу і можуть бути використані для створення бордюрів. В повітрі над декоративно-квітковим оформленням, створеному з ароматичних рослин, спостерігається менше мікроорганізмів, ніж в повітрі над газоном.

  В наш час все більшої популярності набувають нові та малопоширених плодові культури. Оскільки вони, на відміну від багатьох плодових культур, в наших умовах не пошкоджуються шкідниками та хворобами і не потребують хімічної обробки.

  Однією з таких культур є зізіфус, або як його ще називають «китайський фінік», унабі, який ціниться за плоди, що мають велике поживне, дієтичне та лікувальне значення. Плоди зізіфусу різноманітні за формою, масою, кольором та смаком. В господарстві вирощується близько 20 сортів.

  Серед садоводів-любителів все більшого поширення набувають хурма східна, хурма віргінська та їх гібриди. Рослина значно відрізняється за хімічним складом своїх плодів від наших традиційних плодових культур, і в цьому відношенні вона цінніша.

  Не менш цікавою плодовою культурою є азиміна трилопатева (мексиканський банан) новий, поки що малопоширений і маловідомий вид в Україні. Вона походить з Північної Америки, де широко використовується у промислових садах. Рослина надзвичайно декоративна під час цвітіння своїми звисаючими дзвоникоподібними квітками темно коричневого або винного кольору. На відміну від інших дерев її запилюють мухи.

  Також хочеться відмітити, що в господарстві є генофондова колекція абрикос, яка налічує близько 300 сортозразків. Колекцію було передано з Нікітського ботанічного саду. Нині в Криму залишилась тільки частина цієї колекції. Сорти збиралися з усього світу. Коли йдеш по саду абрикос, то вражає різноманіття сортів за величиною, забарвленням та смаком плодів.

  В ДГ «Новокаховське» створено розсадник, де вирощується посадковий матеріал плодових, декоративних, ароматичних і лікарських рослин, який реалізується навесні і восени.

  кандидат  біологічних наук, старший наук. співробітник Свиденко Л.В.

  кандидат  біологічних наук, старший  наук. співробітник Карнатовська М.Ю.

   

  © 2021 Таврійська міська рада
  Адреса: 74900, Україна, Херсонська обл.,
  м.Таврійськ , вул. І.Франка, 29
  Робочий телефон: (05549) 7-33-81
  Факс: (05549) 7-42-14
  E-mail: tavrivikonkom@i.ua