2 березня – День заснування міста Таврійськ

   

                                  Таврійський краю!

                               Дивний  краю! Тобі  вінок  пошани в'ю.

                               В саду  вишневим  України  я  бачу  крону  і твою.

                               Де  проросли зелом  багнети, переіржавівши  у  ріллі,

                               Де хлібороби і поети  в одної слави на крилі.

   

   Добро творити, вірити, кохати

    На цій прадавній сонячній землі,

    І серцем щиро те оберігати,

    Що тут зродилось –

    В  Таврійську рідному моїм.

   

  38 років  тому – 2 березня 1983 року на карті   України з’явилось юне  місто,  одне з  наймолодших  в Україні і в Європі.

  За ці роки   на  долю  України  випало  багато випробувань, але вона впевнено  стверджується як  самодостатня, незалежна держава,   і разом  з нею, долаючи перешкоди, впевненно крокує вперед місто Таврійськ .

  Для багатьох  і зараз  є  таємницею, як  виникло  місто Таврійськ? Хто стояв  у витоків  утворення   нашого  міста?

  Безпосередню  участь в народженні  Таврійська приймав  Олександр Олексійович  Чаплига, на той час голова  виконавчого  комітету   Новокаховської  міської  ради народних  депутатів.

  В інтерв’ю  до 18-річчя Таврійська він зазначав, що рішення про створення  нового  міста народилось у дуже  напружений  час. У кінці 70-х – на початку 80-х років у Новій Каховці  здавали  в експлуатацію  до 50-ти тисяч  квадратних  метрів  облаштованих  квартир, будували  багато соціально-культурних  об’єктів.

  Могутній розвиток отримала  і Східна   зона, що знаходилась за  Північно-Кримським каналом. Тут реконструювався м'ясокомбінат, комбінат хлібопродуктів, нарощувала  об'єми виробництва маслосирбаза, процвітало рефрижераторне   депо і річковий порт, розвивався приватний сектор. На території БМУ-5, у селищах Залізничників, Східному і  Плодовому проживало більше 10-ти тисяч чоловік.

  Але було дві проблеми: 

  Перша – це необхідність розвивати тут інфраструктуру, бо житловий фонд ріс, і наростали соціально-побутові проблеми.

  Була і Друга проблема: для  чотирьох мікрорайонів майбутнього  Таврійська треба  було знайти   кошти  для забезпечення життєдіяльності більше як  10 тисяч населення окремим розділом бюджету.

  Тоді у голови  виконавчого  комітету   Новокаховської  міської  ради народних  депутатів Олександра Олексійовича  Чаплиги і з'явилась ідея  створити  нове місто.

  2 березня 1983 року  вийшов Указ Президії Верховної  Ради Української Радянської   Соціалістичної  республіки: «Президія  Верховної Ради УРСР  постановила: присвоїти населеному пункту  Херсонської області  найменування  Таврійськ, міську раду  іменувати  Таврійською...»

  Хто ж дав   новому  місту ім'я Таврійськ?

   Олександр Олексійович Чаплига згадував  в  своєму інтерв’ю, що всі необхідні  документи  для створення нового  міста готував  секретар  міського виконавчого  комітету  Валерій Степанович Глушков. Його ж попросили    придумати  ім'я новому місту, щоб однаково  звучало на українській і на  російській  мові. Валерій Степанович  думав недовго.

  Назва «Таврійськ» одразу  сподобалась всім. Тож  завдяки знанням історії Валерієм Степановичем Глушковим   наше рідне місто отримало  таке гарне  ім’я.

  Адже  воно і справді  знаходиться у самому  серці   Таврії.

  Яким же було місто на той  далекий 1983-й рік ? 

  В інтерв’ю  газеті «Таврійський час» до 20- річчя Таврійська Тетяна  Володимирівна Гончарова згадувала: «До  моменту  утворення міста не було  асфальту на вулицях, після дощу без гумових чобіт з дому було неможливо  вийти,  відсутня була газифікація,  не вистачало магазинів, гостро стояла проблема навколишнього середовища. 

  А архівні документи свідчать, що довгий час на  території БМУ-5 утримували черговий трактор, щоб витягати з багнюки машини. Та напружено працювали підприємства міста, активно йшло будівництво житлового масиву, і життя буяло.

  23  квітня 1983 року  у новоствореному  місті   відсвяткувала весілля перша  подружня пара, що вступила тут в шлюб. Першою нареченою  молодого міста  стала Грабовецька  Ольга  Анатоліївна. А  в неділю 24 квітня 1983 року молодята   пішли   на перші   вибори до Таврійської  міської  Ради.

  29 квітня 1983 року на першій сесії міської ради було визначено повноваження 75-ти депутатів, та обрано виконавчий комітет в складі 9-ти осіб.

   

   Депутатами  перших  скликань стали:

  Гончарова Тетяна Володимирівна

  Холодова Світлана Василівна

   Ільїн Ігор Іванович

   Танасійчук  Юрій Юрійович

   Івченко  Анатолій Павлович

  Трунов Сергій Іванович

  Свиденко  Володимир Антонович.

  Почесну місію  підняти державний прапор  біля будівлі   міського виконавчого  комітету  було надано  депутатам  міської ради Богдановій Людмилі Петрівні, Касьяненку  Миколі Антоновичу, Ступіній Людмилі Василівні.

  Депутатами  Таврійської міської ради різних скликань  та членами  виконкому були Зоря Лідія Григорівна, Нестерович Віктор Йосипович, Мезенцев  Микола Васильович, Щербина Василь Миколайович та інші

  Швидко  плине час. На жаль, пішли в небуття  багато представників  депутатського корпусу Таврійська  перших скликань, голови Таврійської міської ради: Мартинов Василь Васильович, Пархоменко Артур Андрійович, Лисенко Анатолій  Анатолійович, секретар міської ради Фесенко   Олександр Васильович, та багато з тих, хто стояли  біля  витоків  утворення  та становлення  Таврійська.  

  Першим  головою Таврійського виконавчого комітету став Василь Васильович Мартинов, який до цього  працював на посаді  головного інженера  Новокаховського річкового порту. Дуже відповідальна і порядна людина. Він працював  самовіддано, майже  без  вихідних, і зробив для таврійчан дуже  багато.

  Секретарем міського виконавчого комітету  було призначено Тетяну Володимирівну Гончарову. Молода, енергійна, чарівна. Вона  всією душею вболівала за кращі зміни в рідному  місті і не шкодувала для цього сил.

  Нелегко довелось працювати першому апарату Таврійського виконкому. Та справи йшли на лад завдяки сильному першому складу новоствореної міської Ради і  допомозі  керівників підприємств – директора управління Північно-Кримського каналу Ігоря Івановича  Ільїна, директорам автотранспортних підприємств В.В. Давиденко і Валерія Вікторовича Ліфінцева, начальника річкового порту Леоніда Михайловича Новосьолова, начальника рефдепо Василя Миколайовича Постила, директора маслосирбази Людмили  Петрівни Богданової.

  Із новостворених одинадцяти постійних комісій міської ради особливо плідно працювали комісії з охорони здоров'я, з  роботи транспорту, з організації громадського харчування та торгівлі, які очолювали Світлана Василівна Пуделко (Холодова), заступник директора АТП №2100 Микола Петрович  Ткаченко, начальник дистанції колії Одеської залізниці Борис Олексійович Яхно.

  І сьогодні  мешканці Таврійська з теплотою згадують роботу  депутатської групи під керівництвом Івана Максимовича Гайдаманчука, на той час головного лікаря залізничної лікарні.

  Взагалі, про перший склад міської ради можна сказати, що вони працювали в умовах максимально наближених до населення міста та його проблем.

  Перші  сесії, засідання постійних депутатських комісій проводились на виїзді на тому чи іншому підприємстві, поки депутати своїми силами – на суботниках не облаштували актову залу в приміщенні виконавчого комітету.

  Як  в родині так і в місті добробут та  порядок   залежить від дбайливого  господаря.

  Перший голова Таврійської міської ради Мартинов Василь Васильович керував містом  11років, перетворивши його на  самодостатнє і затишне. Люди почали  пишатися своїм  молодим  містом. У Таврійську  почалось бурхливе житлове будівництво і розвивалась соціальна інфраструктура міста. Почали асфальтувати  вулиці,  було побудовано  здано в експлуатацію каналізаційний колектор.

   Згадуючи   Василя Васильовича Мартинова колеги зазначають, що це була дуже порядна, обов'язкова людина, ніжним, люблячим татом і чоловіком.

  Всі, хто його  знав, завжди схиляють голову перед пам'яттю цієї світлої, доброї людини.  

  Кожен із  послідуючих очільників  міста Таврійська  вибудовували його сучасні обриси: 

  Артур Андрійович Пархоменко очолював Таврійськ з 15липня 1994 року до  7 квітня 1995 року. При ньому було започатковано газифікацію нашого міста.

  Лисенко  Анатолій Анатолійович очолював місто з 13 вересня 1995 року по 14 квітня 1998 року.  Майбутнє Таврійська він бачив як самостійної територіально-адміністративної одиниці. В  місті почалися створюватися всі необхідні служби. У 1996 році було затверджено герб  міста Таврійськ. Автором ескізу Герба, а потім у 2001році і прапора  Таврійська був Теленик Олег Валентинович. Почато процес вступу Таврійська   до Асоціації міст України.

  Плюйко Микола Павлович був очільником міста з 14 квітня 1998-го по 9 квітня 2002 року.

  За його сприяння в травні 1998 року було створено спортивний клуб «Таврійськ», який функціонує і по теперішній час. З липня 1999 року почала виходити  міська газета «Таврійський час». Було відкрито дитячу школу мистецтв, в  в 2000 році затверджено Статут територіальної громади міста.  

  Рудич Олександр Володимирович очолював місто з 9 вересня 2000-го  по квітень 2006 року. При його головуванні було проведено газифікацію навчальних закладів і садочків міста. На баланс територіальної громади міста приймалися новозбудовані газопроводи та опалювальні системи. Розвивалася газифікація приватного сектора.  

  З 7  квітня 2006 року місто очолює Микола Іванович Різак.  Головний сенс своєї діяльності він   вбачає в турботі про мешканців громади міста. 

  Як дбайливий господар значну увагу він приділяє створенню комфортних умов проживання таврійчан. Величезна робота проведена у сфері благоустрою: відновлено вуличне освітлення міста, ведуться роботи по  ремонту доріг, озелененню та створенню нових паркових зон. Окрасою міста став меморіал Слави по вул. 40 років Перемоги.

  В’їзди в місто зі східної та західної сторін вінчають стели. Встановлено на  постамент  паровоз, що став візитівкою Таврійська, як міста залізничників. Гордістю таврійчан став облагороджений парк в мікрорайоні «Східний» з облаштованими  дитячими майданчиками, ошатними алеями і  елегантним  освітленням.

  З метою оздоровлення мешканців міста встановлено сучасні тренажери на площі біля міського Будинку культури.

   Європейський вибір держави  диктує , що місто повинно  крокувати  вперед разом з часом і створювати європейські умови життя для своїх мешканців.  Тому в  Таврійську осучаснено систему функціонування міського  водоканалу, яка повністю комп’ютеризована і працює в автоматичному режимі, насоси італійського виробництва забезпечують  якісне і цілодобове водопостачання.

  Визначальними в діяльності діючого Міського Голови є турбота про духовні першоджерела підростаючого покоління таврійчан, виховання патріотів своєї держави. Для збереження трудової слави і  передачі  досвіду поколінь у місті  відкрито музей.

    

  Відремонтовано і оснащено найсучаснішим обладнанням  глядацьку залу Будинку культури,

   привітно відкрило двері для  ветеранів і людей  похилого віку прекрасне, відремонтоване приміщення  Ради ветеранів.

  Таврійська міська Рада і  виконавчий  комітет на чолі з міським головою  вважають   пріоритетним напрямком  діяльності   на сьогоднішній день реконструкцію медичного комплексу на базі залізничної лікарні для надання комплексних медичних  послуг  мешканцям Таврійської громади.

  Розроблено проект  Генерального плану міста, що дає нові перспективи для розвитку як новоствореної Таврійської територіальної громади, так і Таврійська,  як її  центру.

  Успіх  керівника  залежить від однодумців і  професійності  команди , яка підтримує та допомагає втілювати  в життя його провідні   ідеї.

  Багато  років віддали роботі  у Таврійському  виконавчому   комітеті досвідчені провідні  спеціалісти, вірні патріоти міста Миронов  Олег Вікторович,  Олійник Іван Васильович, Фесенко Олександр Васильович, Гончарова Тетяна  Володимирівна, Черепіхіна Валентина Дмитрівна, Клименко Марія Михайлівна, Гарська Валентина Павлівна, Глушакова Людмила Олександрівна, Юхимук  Віра Володимирівна.

  Продовжують працювати  у  команді Таврійського  виконавчого комітету  досвідчені  фахівці, що сьогодні  забезпечують  напружений життєвий ритм  міста – Павлюк Олександр Михайлович, Єрохіна Валентина Анатоліївна, Сніцар Тамара Петрівна, Лазор Натта Рафаїлівна.

  Швидко переймає  досвід старших спеціалістів і молоде покоління на чолі з Хахалевим Андрієм Миколайовичем та Левченко Наталією Володимирівною. Більшість з них народились, зростали  і навчались  у Таврійських школах, тому щиро вболівають за розвиток рідного міста.

  Вірними соратниками міського голови стали Анатолій Андрійович Білий , Володимир Григорович Барсук та  багато інших спеціалістів, що поповнили керівний штат Таврійської територіальної громади. 

  З жовтня 2020 року, після перших виборів до Таврійської територіальної  громади, Таврійськ став її центром. До громади увійшли населені пункти Кам’янського, Новокам’янського та Чорнянського старостинських округів. Населення цих сіл, дивлячись на перспективний  розвиток Таврійська, виразило свою довіру і готовність до співпраці в єдиній громаді з Таврійськом  на чолі з міським головою Миколою Івановичем Різаком.

  Вітаємо таврійчан з днем заснування нашого міста, щиро дякуємо всім, хто забезпечує  його гідний розвиток  та європейський поступ.

   

  Наталя Малинова, директор музею історії міста Таврійськ

   

   

   

     

   

   

                               

   

  © 2021 Таврійська міська рада
  Адреса: 74900, Україна, Херсонська обл.,
  м.Таврійськ , вул. І.Франка, 29
  Робочий телефон: (05549) 7-33-81
  Факс: (05549) 7-42-14
  E-mail: tavrivikonkom@i.ua